52 - Tûr suresi 5. âyet meali

وَالسَّقْفِ الْمَرْفُوعِ
Ves sakfil merfûi.
  
ve ve
es sakfi tavan, yeryüzünün tavanı
el merfûi yükseltilmiş
   
Abdulbaki Gölpınarlı Ve yüceltilmiş tavana.
Abdullah Parlıyan yükseltilmiş tavana,
Adem Uğur Yükseltilmiş tavana (göğe),
Ahmed Hulusi Ref'olunmuş (Fiiller mertebesinin fevki olan ilim) tavana,
Ahmet Tekin Yükseltilmiş tavana, semâya, uzaya andolsun!
Ahmet Varol Yükseltilmiş tavana,
Ali Bulaç Yükseltilmiş tavana,
Ali Fikri Yavuz Yükseltilmiş semâya,
Ali Ünal Ve yükseltilmiş olan o tavana (gök kubbeye);
Bayraktar Bayraklı (1-6) Tûr'a, açılmış ince deride yazılı kitaba, imar edilmiş o eve; yükseltilmiş şu tavana, kabaran denize yemin olsun ki…
Bekir Sadak (1-7) Tur'a, yayilmis ince deri uzerine satir satir dizilmis Kitap'a, mamur bir ev olan Kabe'ye, yukseltilmis tavan gibi goge, kaynayacak denize and olsun ki, Rabbinin azabi hic suphesiz gelecektir.
Celal Yıldırım Yükseltilmiş tavana,
Cemal Külünkoğlu (1-8) (Musa'nın vahiy aldığı) Tur dağına, yayılmış ince deri üzerine satır satır yazılmış Kitab'a, Beyt-i Mamur'a (Meleklerin gökte tavaf ettikleri makama ya da Kâbe'ye), yükseltilmiş tavana (göğe), kabaran denize yemin olsun ki, Rabbinin azabı kesin olarak gerçekleşecektir. Onu geri çevirecek hiçbir şey yoktur.
Diyanet İşleri (eski) (1-8) Tura, yayılmış ince deri üzerine satır satır dizilmiş Kitap'a, mamur bir ev olan Kabe'ye, yükseltilmiş tavan gibi göğe, kaynayacak denize and olsun ki, Rabbinin azabı hiç şüphesiz gelecektir. Onu savacak yoktur.
Diyanet Vakfi (1-8) Tûr'a, yayılmış ince deri üzerine satır satır yazılmış Kitab'a, Beyt-i Ma'mûr'a, yükseltilmiş tavana, dolu denize andolsun ki, Rabbinin azabı mutlaka vuku bulacaktır. Ona engel olacak hiçbir şey yoktur.
Edip Yüksel Yükseltilmiş tavana,
Elmalılı Hamdi Yazır Ve sakfi merfûa
Erhan Aktaş Yükseltilmiş tavana ant olsun
Gültekin Onan Yükseltilmiş tavana,
Hakkı Yılmaz (1-8) Tûr'un kaldırılışı, yayılmış ince deri üzerine satırlaştırılmış Allah'ın indirdiği tüm kitaplar, Allah'ın ma‘mur evi; Ka‘be'yi, Fil ashâbı'na yıktırmayışı, Âd ve Semûd toplumlarının değişime/ yıkıma uğratılışları, Nûh toplumunun suya boğdurulması, Firavun ve yakınlarının suda boğulması, Sebe halkının sel felaketiyle cezalandırılması, Semûd ülkesi gibi nice memleketlerin kuraklıkla, göllerinin, nehirlerinin kurutulup her yanının çölleşmesi ile cezalandırılması kanıttır ki şüphesiz Rabbinin azabı, kesinlikle vuku bulacaktır, ona engel olacak yoktur.
Harun Yıldırım Yükseltilmiş tavana,
Hasan Basri Çantay Yükseltilmiş tavana,
Hayrat Neşriyat Ve yükseltilmiş tavana (göğe)!
İbni Kesir Yükseltilmiş tavana.
İskender Evrenosoğlu Yükseltilmiş tavana (yeryüzünün tavanına) andolsun.
Kadri Çelik Yükseltilmiş tavana (gökyüzüne).
Mehmet Ali Eroğlu (5-6) Upuzun yüksek tavan gök kubbeye, Ağzına kadar dolu okyanusa Andolsun!
Muhammed Celal Şems (1-6) Tûr’u, açık sayfalar üzerine yazılı Kitab’ı (Kur’an-ı Kerim), (daima insanların) uğrayacağı Ev’i (Kâbe), (ebediyen) yüksek kalacak olan çatıyı (Kâbe’nin çatısı) ve kabaran denizi (Daima ortaya çıkmaya devam edecek Kur’an bilgileri) şahit olarak gösteriyorum.
Muhammed Esed Düşün yüksek (göğün) tavanı(nı)!
Mustafa İslamoğlu yüceltilmiş gök kubbe şahit olsun!
Ömer Nasuhi Bilmen (4-7) Ve Beyt-i Mâmur'a. Ve yükseltilmiş tavana. Ve dolmuş denize kasem olsun ki, şüphe yok, Rabbinin azabı elbette vaki olacaktır.
Ömer Öngüt Yükseltilmiş tavana andolsun!
Şaban Piriş Yükseltilmiş gök kubbeye...
Sadık Türkmen Yükseltilmiş tavana (göklere).
Seyyid Kutub Yükseltilmiş tavan gibi göğe.
Suat Yıldırım O pek yüksek tavan, gökkubbeye.
Süleyman Ateş Yükseltilmiş tavana (göğe),
Süleymaniye Vakfı Yükseltilmiş tavan (gökyüzü)[*]!

[*] 7. kat sema...

Tefhim-ul Kuran Yükseltilmiş tavana,
Ümit Şimşek Ve yükseltilmiş tavana.
Yaşar Nuri Öztürk Yemin olsun yükseltilmiş tavana,

Bir sureye/ayete tıkladığınızda mealler ilk başta yazar ismine göre alfabetik olarak sıralanır. Yazar isminin solundaki kutucuğu yukarı/aşağı taşıyarak sıralamayı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Tarayıcınızın çerezlerini silmediğiniz sürece tercihiniz daha sonraki ziyaretlerinizde hatırlanacaktır. Ayrıca bir yazarın ismine sağ tıklayarak bu yazarın mealinin en üstte veya en altta görünmesini de sağlayabilirsiniz.