91 - Şems suresi 4. âyet meali

وَاللَّيْلِ إِذَا يَغْشَاهَا
Vel leyli izâ yagşâhâ.
  
ve ve
el leyli gece
izâ olduğu zaman
yagşâ-hâ onu kapladı, sardı
   
Abdulbaki Gölpınarlı Ve kapladığı zaman geceye.
Abdullah Parlıyan güneşin üzerine örtü çeken gecenin karanlığına,
Adem Uğur Onu örttüğünde geceye,
Ahmed Hulusi Onu örtüp kaplayan geceye;
Ahmet Tekin Andolsun güneşi bürüdüğü zaman geceye.
Ahmet Varol Onu kapladığı zaman geceye,
Ali Bulaç Onu sarıp örttüğü zaman geceye,
Ali Fikri Yavuz Ziyasını örtüb bürüdüğü zaman geceye,
Ali Ünal Onu bürüyüp gizleyen geceye;
Bayraktar Bayraklı (1-8) Güneşe ve onun aydınlık veren parlaklığına; onu izlediğinde aya; güneşi açığa çıkardığında gündüze; güneşi örttüğünde geceye; göğe ve onu bina edene; yere ve onu döşeyene; nefse ve onu şekillendirene; nefse, kötülüğe ve korunmaya açık özelliklerini verene yemin olsun ki,
Bekir Sadak Onu buruyen geceye,
Celal Yıldırım Güneşi örtüp bürüdüğü zaman geceye,
Cemal Külünkoğlu Güneşi örtüp bürüdüğü zaman geceye,
Diyanet İşleri (eski) Onu bürüyen geceye,
Diyanet Vakfi (1-10) Güneşe ve kuşluk vaktindeki aydınlığına, güneşi takip ettiğinde aya, onu açığa çıkarttığında gündüze, onu örttüğünde geceye, gökyüzüne ve onu bina edene, yere ve onu yapıp döşeyene, nefse ve ona birtakım kabiliyetler verip de iyilik ve kötülüklerini ilham edene yemin ederim ki, nefsini kötülüklerden arındıran kurtuluşa ermiş, onu kötülüklere gömen de ziyan etmiştir.
Edip Yüksel Onu örten geceye,
Elmalılı Hamdi Yazır Ve geceye: Sararken onu
Erhan Aktaş Ve onu örten geceye,
Gültekin Onan Onu sarıp örttüğü zaman geceye,
Hakkı Yılmaz 1-10 Kur’ân'ı ve onun yaydığı sosyal aydınlığı, Kur’ân'ı izleyen Elçi ve mü’minleri, Kur’ân ışığı ile aydınlanan toplumları, Kur’ân ışığından yoksun kalan toplumları, bilginleri ve bilginleri yücelten bilgileri, kara cahilleri ve kara cahilleri bu hâle getiren ilke ve anlayışları, benliğini bulmuş kimseleri ve benlik bulduran etmenleri 62 –ki O, ona taşkınlık yapma ve kendini koruma içgüdülerini/günah işleme ve “Allah'ın koruması altında olma yeteneklerini ilham etti– kanıt gösteririm ki, benliğini arındıran gerçekten kurtulmuştur. Onu bilerek reddeden de kesinlikle zarara uğramıştır.
Harun Yıldırım Onu kuşattığında geceye,
Hasan Basri Çantay onu örtüb büründüğü zaman geceye,
Hayrat Neşriyat Ve onu örttüğü zaman, geceye!
İbni Kesir Örtüp bürüdüğünde geceye,
İskender Evrenosoğlu Onu (güneşi) sardığı (örtüp ışınlarını giderdiği) zaman geceye.
Kadri Çelik Ve güneşi sarıp örttüğü zaman geceye.
Mehmet Ali Eroğlu Sonunda peşi sıra onu örten geceyi,
Mehmet Okuyan Onu kapladığında geceye,
Muhammed Celal Şems (1-7) Ben, güneşi ve kuşluk vaktindeki aydınlığını, onu takip eden ayı, (güneşi) iyice ortaya çıkaran gündüzü, onun (ışığını) örten geceyi, gökyüzünü ve onun yapılışını, yeryüzünü ve onun yayılışını, (insan) nefsini ve (de,) onun (kusursuz olarak) yaratılışını şahit olarak gösteriyorum.
Muhammed Esed ve onu karanlığa boğan geceyi!
Mustafa Çevik 1-10 Güneş’e ve onun aydınlığına, Güneş’in ardından gelen Ay’a, (Güneş’in) aydınlattığı zaman ortaya çıkan gündüze, onu örtüp bürüdüğü zaman geceye, göğe ve onu bina edene, yere ve onu yayıp döşeyene, nefse ve onu kusursuz biçimlendirene, sonra da ona doğru ve yanlışı ayırt etme kabiliyeti bahşedene and olsun ki, Allah’ın davetine iman edip sorumluluklarının bilinçle yerine getirenler, nefislerini tezkiye eder, kula kulluktan ve yozlaşmaktan kurtulurlar. Ona sırtını dönenler ise dünyada ve âhirette hüsrana uğrarlar.
Mustafa İslamoğlu yine o ışığı gizleyecek gece şahit olsun!
Ömer Nasuhi Bilmen (4-5) Ve güneşi örtüp ışıklığını gideren geceye. Ve göğe ve onu bina edene.
Ömer Öngüt Onu örten geceye.
Şaban Piriş Onu örten geceye.
Sadık Türkmen onu karanlığa boğan geceye!
Seyyid Kutub Onu bürüyen geceye,
Suat Yıldırım Onu bürüyüp saran gece hakkı için!
Süleyman Ateş Onu örten geceye andolsun.
Süleymaniye Vakfı Onu (Güneşi veya duhâsını) örttüğünde gecenin[*] hakkı için.

[*] إِذَا يَغْشَاهَا = onu örttüğünde” sözündeki “onu” zamiri de aynı şekilde hem Güneşi hem de duhâyı gösterir özelliktedir. Bu ayete göre gece, dünyanın büyük bir bölümünde, Güneşin batışı ile doğuşu arasındaki vakittir. Kutup bölgesinde, Güneşin tam olarak veya hiç gözükmediği kış günleri ile tam olarak veya hiç batmadığı yaz günlerinde ise gece, duhânın koybolması ile ortaya çıkışı arasındaki vakittir. Duhânın kaybolması, ışıktaki dalgalanmanın hissedilir oranda azalması ile anlaşılır. (Duhâ 93/1-2)

 
Tefhim-ul Kuran Onu sarıp örttüğü zaman geceye,
Ümit Şimşek Ve onu örten geceye,
Yaşar Nuri Öztürk Ve onu sarıp sarmaladığı zaman geceye.

Bir sureye/ayete tıkladığınızda mealler ilk başta yazar ismine göre alfabetik olarak sıralanır. Yazar isminin solundaki kutucuğu yukarı/aşağı taşıyarak sıralamayı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Tarayıcınızın çerezlerini silmediğiniz sürece tercihiniz daha sonraki ziyaretlerinizde hatırlanacaktır. Ayrıca bir yazarın ismine sağ tıklayarak bu yazarın mealinin en üstte veya en altta görünmesini de sağlayabilirsiniz.