22 - Hac suresi 43. âyet meali

وَقَوْمُ إِبْرَاهِيمَ وَقَوْمُ لُوطٍ
Ve kavmu ibrâhîme ve kavmu lût(lûtın).
  
ve kavmu ibrâhîme ve İbrâhîm kavmi
ve kavmu lûtın ve Lut kavmi
   
Abdulbaki Gölpınarlı Ve İbrâhim kavmi de, Lût kavmi de.
Abdullah Parlıyan Tıpkı İbrahim toplumunun, Lût toplumunun yalanladıkları gibi,
Adem Uğur İbrahim'in kavmi de, Lût'un kavmi de (peygamberlerini) yalanladılar.
Ahmed Hulusi İbrahim'in halkı ve Lût'un halkı da (yalanlamıştı).
Ahmet Tekin İbrâhim’in kavmi ve Lût’un kavmi de yalanlamıştı.
Ahmet Varol İbrahim'in kavmi ve Lut'un kavmi de.
Ali Bulaç İbrahim'in kavmi ve Lut'un kavmi de:
Ali Fikri Yavuz İbrâhîm’in kavmi de, Lût’un kavmi de tekzib ettiler.
Ali Ünal İbrahim’in kavmi ve Lût’un kavmi de.
Bayraktar Bayraklı İbrâhim'in kavmi ve Lût'un kavmi de.
Bekir Sadak (42-44) Seni yalanci sayiyorlarsa bil ki, onlardan once Nuh milleti, Ad, Semud, Ibrahim milleti, Lut milleti ve Medyen halki da peygamberlerini yalanci saymis ve Musa da yalanlanmisti. Ama Ben, kafirlere once mehil verdim, sonra da onlari yakalayiverdim. beni tanimamak nasilmis grsunler.
Celal Yıldırım (42-43-44) Eğer seni yalanlıyorlarsa, onlardan önce Nûh kavmi, Âd ve Semûd kavmi, İbrâhim kavmi, Lût kavmi, Medyen halkı da yalanlamıştı ; Musâ da yalanlanmıştı. Kâfirlere mühlet verdim. Sonra da onları yakalayıverdim. (Bir görsünler) benim durumu-düzeni değiştirip alt-üst etmemi !
Cemal Külünkoğlu (42-44) (Ey Muhammed!) Eğer seni yalanlıyorlarsa bil ki, onlardan önce Nuh, Ad ve Semûd kavimleri, İbrahim kavmi, Lût kavmi ve (Şuayip'in kavmi olan) Medyen halkı da (peygamberlerini) yalanlamışlardı. Musa da yalanlanmıştı. İşte ben o inkârcılara süre tanıdım ve sonra onları yakaladım. Bak bakalım beni inkâr etmek (inadına hakka karşı direnmek) nasıl oluyormuş!
Diyanet İşleri (eski) (42-44) Seni yalancı sayıyorlarsa bil ki, onlardan önce Nuh milleti, Ad, Semud, İbrahim milleti, Lut milleti ve Medyen halkı da peygamberlerini yalancı saymış ve Musa da yalanlanmıştı. Ama Ben, kafirlere önce mehil verdim, sonra da onları yakalayıverdim; Beni tanımamak nasılmış görsünler.
Diyanet Vakfi (42-44) (Resûlüm!) Eğer onlar (inkârcılar) seni yalanlıyorlarsa, (şunu bil ki) onlardan önce Nuh'un kavmi, Âd, Semûd, İbrahim'in kavmi, Lût'un kavmi ve Medyen halkı da (peygamberlerini) yalanladılar. Musa da yalanlanmıştı. İşte ben o kâfirlere süre tanıdım, sonra onları yakaladım. Nasıl oldu benim onları reddim (cezalandırmam)!
Edip Yüksel İbrahim’in halkı, Lut’un halkı da…
Elmalılı Hamdi Yazır kavmi İbrahim de, kavmi Lût da,
Erhan Aktaş İbrahim ve Lut halkları da yalanlamışlardı.
Gültekin Onan İbrahim'in kavmi ve Lut'un kavmi de.
Hakkı Yılmaz (42-44) Ve eğer onlar, seni yalanlıyorlarsa bil ki onlardan önce Nûh'un toplumu, Âd, Semûd, İbrâhîm'in toplumu, Lût'un toplumu, Medyen ashâbı da yalanlamışlardı. Mûsâ da yalanlandı da Ben, kâfirlere; Allah'ın ilâhlığını ve rabliğini bilerek reddeden o kimselere bir süre verdim. Sonra da onları yakalayıverdim. Peki, Beni tanımamak nasılmış!
Harun Yıldırım İbrahim’in kavmi ve Lût’un kavmi de.
Hasan Basri Çantay (42-43-44) Eğer (kâfirler) seni tekzîb ediyorlarsa onlardan evvel Nuuh kavmi, Aad, Semuud (kavmleri), İbrâhîm kavmi, Lût kavmi ve Medyen Yârânı da (peygamberlerini) tekzîb etmişlerdir. Muusâ dahi tekzîb edilmiştir. Nihayet ben o kâfirlere (ukuubet hususunda) bir mühlet verdim de sonra onları yakaladım. (Bak) benim inkârım (inkılâbım) nasıl imiş!
Hayrat Neşriyat (42-44) (Habîbim, yâ Muhammed!) Seni yalanlıyorlarsa artık (bil ki) onlardan önce Nûh’un kavmi, Âd ve Semûd (kavimleri), İbrâhîm’in kavmi ve Lût’un kavmi, hem Medyen halkı da (peygamberlerini) yalanlamıştı. Mûsâ da yalanlandı. Fakat o kâfirlere mühlet verdim; sonra onları (azâbımla) yakaladım. Artık (bak) benim (onları) inkârım(cezâlandırmam) nasıl oldu!
İbni Kesir İbrahim'in kavmi, Lut'un kavmi de.
İskender Evrenosoğlu Ve İbrâhîm (A.S)'ın kavmi de ve Lut (A.S)'ın kavmi de (yalanlamıştı).
Kadri Çelik İbrahim'in kavmi ve Lut'un kavmi de.
Mehmet Ali Eroğlu Cezasını geciktirilen İbrahim kavmi, Lut kavmi, Medyen ehli de. Musa da yalanlanmıştır.
Muhammed Celal Şems (42-44) Eğer (bu düşmanlar) senin yalancı olduğunu ileri sürerlerse, kendilerinden önce Nuh’un kavmi, Âd ve Semûd (kavimleri,) İbrahim’in kavmi ve Lût’un kavmi ve Medyenliler (de, peygamberlerinin) yalancı olduklarını ileri sürmüşlerdi. Musa’nın (da) yalancı olduğu beyan edilmişti. Ben, inkâr edenlere bir süre tanıdım, sonra (da) kendilerini yakaladım. (İşte bakın,) azabım ne kadar (da şiddetliydi!)
Muhammed Esed tıpkı, İbrahim toplumunun, Lut toplumunun,
Mustafa Çevik 42-44 Ey Muhammed! Şayet kavmin senin peygamberliğini kabul etmeyip, davetini yalan saymaya devam ederse, bilmelisin ki senden önce Nûh, Âd ve Semûd halkı, İbrahim’in ve Lût’un kavmi, Medyen ahalisi de peygamberlerini yalanlamışlardı. Musa da Firavun ve adamları tarafından yalanlanmıştı. Ben de bunlara peygamberlerinin daveti olan hayat nizamına dönüp, doğru yola girmeleri için süre verdim. Sonra da müşrik ve kâfirlikte inatla direnenleri azabımla yakaladım. Böylece nankörlük edip hakikati inkâr etmek ne demekmiş gördüler.
Mustafa İslamoğlu Yine İbrahim kavmi de, Lut kavmi de,
Ömer Nasuhi Bilmen Ve İbrahim'in kavmi ve Lût'un kavmi de tekzîp etmişti.
Ömer Öngüt İbrahim kavmi de Lut kavmi de yalanlamıştı.
Şaban Piriş İbrahim’in kavmi, Lut’un kavmi de.
Sadık Türkmen İbrahim’in kavmi ile Lût’un kavmi ve Medyen halkı da (yalanlamışlardı).
Seyyid Kutub İbrahim'in soydaşları, Lût'un soydaşları da öyle.
Suat Yıldırım (42-44) Eğer onlar seni yalancı sayıyorlarsa sen bil ki onlardan önce Nuh, Âd ve Semûd halkı da, İbrâhim’in halkı da, Lut’un halkı da, Medyen ahalisi de resulleri yalanlamışlardı. Mûsâ da yalancı sayılmıştı. Ben de şöyle yaptım: Her seferinde inkârcılara mühlet verdim. Sonra da tuttuğum gibi işlerini bitirdim. Onların inkârına mukabil nasıl olurmuş Benim inkârım, cümle âlem görüp bildi!
Süleyman Ateş İbrâhim kavmi ve Lût kavmi de (yalanlamıştı).
Süleymaniye Vakfı İbrahim’in halkı ile Lut’un halkı da öyle yapmıştı,
Tefhim-ul Kuran İbrahim'in kavmi ve Lut'un kavmi de:
Ümit Şimşek İbrahim'in kavmi ile Lût'un kavmi de.
Yaşar Nuri Öztürk İbrahim'in kavmi de Lût'un kavmi de...

Bir sureye/ayete tıkladığınızda mealler ilk başta yazar ismine göre alfabetik olarak sıralanır. Yazar isminin solundaki kutucuğu yukarı/aşağı taşıyarak sıralamayı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Tarayıcınızın çerezlerini silmediğiniz sürece tercihiniz daha sonraki ziyaretlerinizde hatırlanacaktır. Ayrıca bir yazarın ismine sağ tıklayarak bu yazarın mealinin en üstte veya en altta görünmesini de sağlayabilirsiniz.